Alsómocsolád
Alsómocsolád Közép-Európa szívében, Baranya megye északi-északkeleti részében helyezkedik el, a Mecsek-hegység festői szépségű lankáin, a Hegyhát térségében. Keleten dombok határolják, nyugaton pedig tavak, amik jelentősen hozzájárulnak a település rekreációs képességéhez. A község belterülete 65 hektár, külterülete 1235 hektár nagyságú. Zsáktelepülés, közúton Mágocs felől közelíthető meg. Nincs átmenő forgalom, a gyermekek itt veszély nélkül sétálhatnak, kirándulhatnak. Összközműves, távközlési és informatikai kapcsolatai korszerűek, minden igényt kielégítenek. Település-szerkezete falusias jellegű, fésűs elrendezésű, szalagtelkeken családi házas beépítettségű. Biztosított az egészségügyi alapellátás, idősek nappali és bentlakásos ellátása, működik turisztikai komplexum és számos közösségi színtér. Közéletét 10 bejegyzett és informális civil szerveződés színesíti.
Alsómocsoládon bronzkori és római kori régészeti leleteket is találtak, amelyek közül a legkorábbi i.e. 79-ből, a legkésőbbi pedig i.u. 169-ből származik. A római kori lelet 1296 darabból álló ezüstérem kincs volt, ami 1905-ben került elő a mostani Egészségház környékéről. Erről az értékes felfedezésről Tóth István készített tanulmányt, amely a 2011-ben kiadott Pannóniai lakomák című könyvben kapott helyet a szerző több tudományos és szépirodalmi munkája mellett. Többek közt ezt a történelmi felfedezést vette alapul Alsómocsoládról szóló kalandregénye megírásához Szélesi Sándor író is, aki a település 725 éves jubileuma alkalmából izgalmas történetet álmodott meg.
Az első írásos emlék Mocsoládról egy 1294-ben kelt oklevélben található – Mocholay változatban. Ekkor a település a veszprémi apátsághoz tartozott. A helynév mocsár, lángocska, kenderáztató jelentésű szláv, horvát eredetű szóból keletkezett, és valószínűleg arra utal, hogy a falut mocsaras, lápos talaj határolja. A török időkben teljesen feldúlták és kifosztották a települést, lakói elmenekültek, de lassan visszatértek és újjáépítették a községet. A magyarok mellett többféle nemzetiség élt Alsómocsoládon: szerbek, vallonok, szlávok, németek, olaszok is. Az újkori történet legmeghatározóbb népcsoportjai a magyarok és a németek voltak. Az 1990-ben megtartott helyhatósági választásokat követően a községben megalakult az önkormányzat, és fokozatosan teremtett komfortosabb, élhetőbb települést polgárai számára.
Videók
Alsómocsolád közösségének üzenete |
|
NE így landolj egy BOEING repülőgéppel |
|
|